Witamy w Ogólnopolskiej Sieciowej Bibliotece Internetowej

OSBI to internetowa wypożyczalnia e-booków, która działa na zasadach podobnych do tradycyjnej biblioteki.

W ramach naszej oferty Twoja biblioteka otrzyma dostęp do tysięcy tytułów literatury popularnej, z których można korzystać na komputerze, tablecie lub smartfonie.

Poznaj OSBI

OSBI.pl (Ogólnopolska Sieciowa Biblioteka Internetowa) jest skierowana do czytelników literatury popularnej, podróżniczej, przewodników, poradników oraz literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Potrzeby czytelników

Polacy poszukują nowoczesnych, bezpłatnych usług i szybkich rozwiązań, a domowe biblioteczki coraz częściej zapełniają e-bookami i innymi niż książka nośnikami treści. Z myślą o tych odbiorcach stworzyliśmy platformy NASBIOSBI.

Jak działa OSBI

Platforma nie wymaga instalacji ani oprogramowania zewnętrznego, a jej wdrożenie jest niezwykle intuicyjne. Wszelkie treści są przechowywane w chmurze. W ramach naszej współpracy możesz założyć nieograniczoną liczbę kont dla Twoich odbiorców.

Szeroki wybór

OSBI to najlepsi polscy wydawcy, klasyka literatury oraz naświeższe tytuły skupione w jednej bazie. To także trzy różne formaty nośników treści: e-booki, audio i video – dostępne dla czytelników w ramach sieci stacjonarnej lub mobilnej.

Kto może korzystać z OSBI

To oparta na nowoczesnej technologii platforma dostępna dla klientów bibliotek, studentów, pracowników firm, którzy w ramach instytucji (na przykład biblioteki lub uczelni) otrzymali dostęp do e-bookowych zasobów wypożyczalni.

Jestem wydawcą i chcę przystąpić do OSBI

Jeśli chcesz, aby publikacje Twojego wydawnictwa znalazły się w internetowej bibliotece OSBI i na komercyjnych zasadach trafiły do jak najszerszego grona odbiorców, prosimy o kontakt. Na Twoje pytania odpowie .

Główne zalety współpracy z OSBI:

 • nowi klienci i nowe źródło przychodów dla wydawnictwa,
 • oferta OSBI dostępna wyłącznie w modelu sprzedaży B2B,
 • łatwy sposób rozliczenia - to instytucje płacą za dostęp do zasobów, nie pojedynczy czytelnik,
 • bezpieczeństwo wolumenów - dostęp tylko dla zarejestrowanych użytkowników,
 • ochrona przed kopiowaniem - pliki są dostępne wyłącznie online, nie można ich drukować ani kopiować,
 • walka z piractwem - powszechna, komercyjna biblioteka i czytelnia to forma walki z piractwem w sieci.

Reprezentuję instytucję i chcę zamówić dostęp do zasobów OSBI

Skala zasobów OSBI, zróżnicowanie tematyczne e-booków i dopasowanie oferty ściśle do Twoich potrzeb są dla nas kluczowe.

Poznaj główne korzyści współpracy z OSBI:

 • korzystny sposób rozliczenia — to instytucja rozlicza się za dostęp, nie pojedynczy czytelnik,
 • wszechstronna i unikalna oferta — to jedyna platforma zawierająca obszerną ofertę Grupy Helion oraz wydawców współpracujących, skierowaną do czytelników literatury popularnej, podróżniczej, przewodników, poradników oraz literatury dziecięcej i młodzieżowej,
 • łatwe monitorowanie poprzez OSBI liczby wypożyczeń i dostępnych kategorii, a także liczby dostępnych kopii i czasu ich wykorzystania,
 • dostęp do spersonalizowanej i opłaconej oferty — instytucja płaci wyłącznie za zamówione przez siebie wolumeny,
 • dostęp do zasobów platformy możliwy z poziomu sieci komputerowej dla zarejestrowanych odbiorców bibliotek i innych instytucji; poza siecią komputerową instytucji z OSBI mogą korzystać wyłącznie uprzednio zweryfikowani użytkownicy.

Masz więcej pytań? Skontaktuj się z naszym przedstawicielem.

Konto użytkownika

Aby skorzystać z usługi OSBI, indywidualny użytkownik powinien udać się do biblioteki lub instytucji, która posiada konto w naszej platformie. Tam otrzyma dane do logowania, których może użyć tu: rejestracja. Po założeniu i aktywowaniu konta (na podany przez czytelnika adres e-mail wyślemy odpowiedni link aktywacyjny, który należy otworzyć w przeglądarce stron WWW) można rozpocząć korzystanie z zasobów biblioteki na miejscu w placówce.

Jeżeli czytelnik posiada konto w jednej z księgarni Grupy Helion (helion.pl, ebookpoint.pl, onepress.pl, sensus.pl, septem.pl, bezdroza.pl), może je wykorzystać do logowania w systemie OSBI.

Jeśli odbiorca chciałby korzystać z zasobów OSBI poza budyniem instytucji i jej siecią, konieczny jest specjalny kod autoryzacyjny. Otrzymać go może bezpośrednio od biblioteki.

Dostęp do zasobów

Jeżeli korzystasz z OSBI w siedzibie swojej firmy i ma ona stały adres IP, to bezpośrednio po zalogowaniu zobaczysz dostępne książki. W przypadku gdy firma nie posiada stałego adresu IP lub po prostu chcesz skorzystać z OSBI w domu, konieczny jest specjalny kod autoryzacyjny. Otrzymasz go od swojego pracodawcy.

Autoryzacja konta za pomocą kodu

Jeżeli chcesz korzystać z usługi OSBI w innym miejscu niż siedziba firmy, konieczna jest autoryzacja. Odpowiedni kod otrzymasz od swojego pracodawcy lub instytucji, która zapewniła Ci dostęp do OSBI. Aby dokonać autoryzacji, należy utworzyć prywatne konto w systemie, a następnie zalogować się za jego pomocą. Po zalogowaniu w oknie przeglądarki pojawi się pole o nazwie Kod dostępu. Należy wpisać w nim odpowiedni kod i zatwierdzić go za pomocą przycisku Wyślij. Czynność ma charakter jednorazowy i nie będzie wymagana w przyszłości. Od tej chwili możesz korzystać z OSBI w dowolnym miejscu.

Korzystanie z OSBI

Aby wyszukać interesującą Cię książkę, możesz skorzystać z rozbudowanego drzewa kategorii widocznego przy lewej krawędzi okna przeglądarki lub z wyszukiwarki, która pozwala na przeszukiwanie zasobów według tytułu, opisu, autora, ISBN oraz wydawnictwa. Lista książek spełniających zadane kryteria wyszukiwania zawiera informacje o:

 • tytule,
 • autorze,
 • liczbie dostępnych egzemplarzy (to informacja o tym, ile kopii danej książki jest dostępnych w ramach abonamentu wykupionego przez Twoją firmę lub instytucję),
 • czasie, na jaki książka może zostać wypożyczona (po jego upływie e-book zostanie automatycznie zwrócony do biblioteki).
Aby rozpocząć lekturę książki, która Cię interesuje, kliknij przycisk Pożycz widoczny obok tytułu. Książka trafi na Twoją półkę i będziesz mógł z niej korzystać przez ustalony czas (widoczny w polu Czas wypożyczenia). Jeżeli liczba dostępnych egzemplarzy wynosi zero, oznacza to, że wszystkie wykupione licencje zostały wykorzystane. W takim wypadku musisz zaczekać, aż inni pracownicy Twojej instytucji zwrócą kopie interesującej Cię książki. Jeżeli czas wypożyczenia wynosi na przykład 14 dni, to po jego upływie kopia książki zostanie automatycznie zwrócona do puli biblioteki i inne osoby będą mogły z niej skorzystać. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś ponownie wypożyczył tę samą pozycję. Wypożyczone przez Ciebie książki są widoczne na półce, która wyświetla się bezpośrednio po zalogowaniu się na koncie. Aby przejść do lektury e-booka znajdującego się na półce, wystarczy kliknąć jego okładkę, a potem wybrać opcję Czytaj. Istnieje możliwość oddania książki przed czasem. Aby dokonać zwrotu, należy kliknąć miniaturę okładki na półce, a następnie wybrać opcję Oddaj.